Da li je Euro Lithium ogranak kompanije Rio Tinto?

Ne. Euro Lithium nema nikakve veze sa Rio Tintom ili bilo kakvu vezu sa Projektom Jadar. Euro Lithium Balkan je u vlasništvu kompanije Euro Lithium, koja je u većinskom vlasništvu Petra Palkovskog. Petr je morski biolog i eko-preduzetnik.


Kakvu vrstu rudnika planirate da otvorite?

Ako ovo ležište minerala vremenom pokaže da ima potencijala da postane rudnik,radovi će se odvijati pod zemljom kako ne bi ometalo poljoprivredne ili druge svakodnevne aktivnosti koje se trenutno odvijaju na površini.

Prema prvim istraživanjima, nalazište minerala se nalazi na dubini od 250-300m ispod površine, pa se ne očekuje da površinska iskopavanja budu ekološki ili ekonomski isplativa. Naša kompanija je posvećena očuvanju prirodne sredine i svako njeno dramatično narušavanje bilo bi u suprotnosti sa našim stavovima i uverenjima. Euro Lithium čini tim srpskih i međunarodnih profesionalaca koji su poštovaoci i zagovornici životne sredine. Ako se utvrdi da je rudnik ekonomski i ekološki izvodljiv, onda ćemo obezbediti da zajednica bude informisana i saglasna tako da bude i društveno prihvatljiva. 


Naše osoblje organizuje sastanak u zatvorenom prostoru svake prve nedelje u mesecu, sa početkom u 14h u prostorijama hotela Rašević, kako bi odgovorili na pitanja i razgovarali o našim istraživačkim radovima I kako bismo bili sigurni da je zajednica informisana tačnim informacijama. Ako niste u mogućnosti da prisustvujete ovim mesečnim sastancima, obratite nam se na info@eurolithium.com da organizujemo lični sastanak i mi ćemo izdvojiti vreme za vas.

Gde i kada mogu da se sretnem sa osobljem kako bih saznao više o istraživačkim radovima kompanije?


Ne u ovom trenutku. Iako je to naš cilj, proces koji vodi do otvaranja rudnika je dug i zahteva intenzivna geološka istraživanja, analizu životne sredine i konsultacije sa zajednicom. Naša kompanija je trenutno na početku ovog procesa i tražimo priliku da pokažemo da možemo dati pozitivan doprinos zajednici dok sprovodimo naše istraživanje kako bismo razumeli da li je ekonomski, ekološki i društveno prihvatljivo graditi rudnik. Kada budemo imali više informacija o nalazištu minerala, obavestićemo zajednicu o našem napretku i nastaviti da pravimo značajna ulaganja u zajednicu i pomažemo u rešavanju stvari poput zagađenja vazduha.

Da li planirate otvaranje rudnika?


Kompanija trenutno ima 15 stalno zaposlenih iz Srbije, a više od polovine je iz Valjeva. Sledeće godine se nadamo da ćemo udvostručiti broj zaposlenih sa punim radnim vremenom na 30, i nastaviti da se fokusiramo na zapošljavanje na lokalnom nivou kako bismo pomogli da se ostvari ekonomska korist i razvoj veština od naših istraživačkih radova.

Koliko ljudi je trenutno zaposleno Euro Lithium Balkan?


Ne, zemljište kompaniji iznajmljuju vlasnici zemljišta. Desetine i desetine zemljišnih parcela su izdate u zakup kompaniji bez dugoročnih efekata na zdravlje životne sredine zemlje, vode ili egzistencije zajednice.

Planirate li da kupujete zemljište na kom ćete vršiti površinske iskope minerala i kada?


Ne, naši istražni radovi nemaju uticaja na podzemne vode I zemljište na kome se radovi izvode.Svaka bušotina se, po završetku, shodno proceduri i ustaljenoj praksi ispunjava abandonitom (mešavinom cementa i bentonita) od dna do vrha a zemljište se vraća u prvobitno stanje.

Da li istraživanja uticu na kvalitet vode I zemljišta?


Da, Euro Lithium ima dve dozvole za istraživanje minerala izdate od strane Ministarstva rudarstva i energetike Srbije za geološka istraživanja bora, litijuma i drugih minerala. Dozvole za istraživanje minerala nose nazive „Valjevo“ i „Valjevo sever“. Preduzeće je dobilo licencu za istraživanje „Valjevo“ 2015. godine, a „Valjevo Sever“ 2019. godine.

Da li Euro Lithium poseduje licencu za istraživanje u Srbiji?


Geološka istraživanja počinju naučno obrađenim pretpostavkama o potencijalnom postojanju minerala ispod površine zemlje. Uz pomoć gravitacionih testova i slično, geolozi mogu da utvrde gde se minerali potencijalno mogu naći. Zatim se biraju lokacije unutar licenciranog područja za bušenje i uz pismenu saglasnost vlasnika zemljišta, vrši se istražno bušenje. Procesom bušenja dobijaju se uzorci jezgra od 7-10 cm prečnika, koji se zatim šalju u laboratoriju da bi se odredio procenat minerala. Kada se završi, svaka bušotina se puni abandonitom (mešavina cementa i bentonita) od dna bušotine do površine, u skladu sa procedurom i utvrđenom međunarodnom praksom, a zemljište koje se daje u zakup se vraća u prvobitno stanje. Postoje mnogi primeri ovog ekološki bezbednog procesa I mogu se pokazati javnosti (uz dozvolu vlasnika zemljišta).

Možete li nam objasniti kako funkcionišu geološka istraživanja (bušenje, geofizika itd.)?


Bušenje nema dugoročni negativan uticaj na životnu sredinu. Restauracija zemljišta koja se vrši po završetku svake bušotine osigurava da zemljište izgleda isto, u većini slučajeva mnogo bolje, u odnosu na prvobitno stanje. 

Da li aktivnosti istražnog bušenja imaju negativan uticaj na životnu sredinu?